Dwa główne kurorty czarnomorskie to Słoneczny Brzeg i Złote Piaski (w odległości ok. 130km od siebie). Obie miejscowości mają bezpośredni dostęp do piaszczystej i szerokiej plaży i oferują wysokie temperatury powietrza oraz wody, będąc tym samym Mekką plażowiczów.
Słoneczny Brzeg – rozwój kąpieliska datowany jest na rok 1958. Słoneczny Brzeg zajmuje obszerną część plaży od Nessebaru aż do Sveti Vlas. Prawie całą część miast zajmują hotele, apartamentowce i sklepy. Słoneczny „działa” tylko w sezonie i z tego powodu nie ma on stałych mieszkańców a także  nazw ulic. Ceny wysokie, plaże zaludnione, nowe inwestycje, kasyna i dyskoteki, hotele i drogie auta – tymi słowami można opisać Słoneczny Brzeg. Miasto, ze względu na szybką chęć dorobienia się Bułgarów, straszy chaosem budowlanym i brakiem spójnej polityki rozwoju architektonicznego.
Złote Piaski powstały także w zbliżonym okresie – w 1957 roku. Obecnie są najlepszym kurortem na północnym wybrzeżu Bułgarii, w przeciwieństwie do południowego Słonecznego Brzegu hotele toną w zieleni. Niestety wysokie ceny (w sezonie nawet 2-3 krotnie wyższe niż w pobliskiej Warnie) skutecznie potrafią odstraszyć niektórych i tym samym skłonić do wyboru tańszych i spokojniejszych miejsc na wypoczynek.

Mapy Słonecznego Brzegu i Złotych Piasków dostępne tutaj.