Nessebar (bułg. Несебър, można więc również wymawiać „Nesebyr”) to jedna z najbliższych atrakcji i jednocześnie obowiązkowych pozycji podczas pobytu nad bułgarskim Morzem Czarnym. Miasto liczące ok. 10 tysięcy stałych mieszkańców znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Słonecznego Brzegu i Rawdy. Miejscowość jest podzielona jakby na dwie części – stary i nowy Nessebar. Nowa część to oczywiście część mieszkalna miasta, gdzie codziennie (także poza sezonem) toczy się normalne życie Bułgarów. Jest tutaj masa restauracji, tanich sklepów (nie tylko spożywczych i tych z pamiątkami), instytucje publiczne gminy Nessebar. Druga część to zabytkowa, stara część miasta i zarazem jego część turystyczna. Na mały półwysep prowadzi jedna droga (wąski przesmyk, do dzisiaj nie wiadomo czy stworzyła go natura czy raczej ludzkie ręce), po której kursuje komunikacja miejska, można dojechać także kolejka (czuczu). Ze Słonecznego Brzegu spokojnie można dojść plażą (polecam) – mniej więcej do wysokości hotelu Festa Panorama – potem trzeba odbić lekko do góry, ponieważ na drodze spotkamy skały i dalej można iść przez miasto lub udać się lekko w lewo i takim betonowym deptakiem (po którym kursuje właśnie ciuchcia) podążyć w kierunku starego miasta.
Miasto zostało założone ok. 3000 lat temu przez społeczność tracką i wtedy nazywało się Mesambria (od „miasto Menasa” – króla Traków). Większa cześć zachowanych budynków w Nessebarze pochodzi z przełomu XI-XIV wieku i wszystkie są wykonane w typowym cerkiewnym stylu. Miasto od 1956 roku jest rezerwatem archeologicznym i architektonicznym. W 1983 roku Nessebar wraz ze swoimi zabytkami został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Na jego terenie znajdują się stare łaźnie tureckie, ponadto znajdziecie tutaj kilkanaście cerkwi, które obowiązkowo trzeba zobaczyć. Miastu nadają uroku wąskie uliczki, małe placyki, źródełka wody, wszystko tonące w kwiatach i zieleni. W mieście znajduje się również port, do którego czasami zawijają statki potężnych rozmiarów. Niestety miasto mocno się skomercjalizowało i czasem trudno oderwać wzrok od licznych straganików sklepików, aby spojrzeć w górę i podziwiać architekturę Nessebaru.
LOKALIZACJA:

Wyświetl większą mapę
Miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć (oprócz licznych straganików, które i tak każdy ogląda): bizantyjska brama obronna z V wieku, muzeum etnograficzne i archeologiczne. Obowiązkowo – cerkwie, których kiedyś było ok. 40 na terenie starego miasta, obecnie zachował się jedynie mały procent – najważniejsze to: Cerkiew Stara Metropolia, Bazylika zwana nadmorską, cerkiew św. Apostołów, Nowa Metropolia, cerkiew Jana Chrzciciela, św. Teodora, Chrystusa Pantokratora.
Na miejscu polecam restaurację Akropol, oraz restaurację Stara Kotva znajdującą się przy porcie – na barce (uwaga, bo kołysze). Dobrym miejscem na słodki odpoczynek jest salon lodowy – mieści się on zaraz na wejściu przy głównej bramie po prawej stronie.
Poza tym polecam zwiedzenie i odkrywanie każdego miasta samodzielnie!