Pomorie (bułg.: Поморие) – bułgarskie miasto położone na wybrzeżu Morza Czarnego (pomiędzy Burgas a Aheloy). Zamieszkuje je ok. 14 tys. Miasteczko znajduje się na wąskim pasie skalnym, gdzie w IV w p.n.e. powstał jego zalążek w postaci małej osady. Została ona założona blisko Pomorskiego Jeziora, które wraz z leczniczym mułem osiadającym na jego dnie i brzegach zostało ochrzczona przez Traków jako święte (lecznicze właściwości przypisywano nimfom zamieszkującym głębiny jeziora). Obecnie liczne sanatoria wykorzystują te lecznicze właściwości w schorzeniach układu kostnego, chorób wątroby, serca i chorób kobiecych.
W Pomorie warto zobaczyć klasztor św. Jerzego (odnowiony w 1856 roku) z kolekcją ikon. W centrum miasta uchowały się liczne domy z okresu odrodzenia narodowego a także cerkiew Przemienienia Pańskiego. W miarę nowe (z 2002 roku) Muzeum Soli – jedyne w Bułgarii – także jest warte odwiedzenia. Jadąc z lotniska do Słonecznego Brzegu można na własne oczy zobaczyć jak sól – do tej pory- jest wydobywana – dzięki solankom i odparowywaniu wody.
W sezonie Pomorie jest głownie odwiedzane przez Bułgarów, turyści z innych krajów mieszkają głównie w Słonecznym Brzegu i okolicznych miasteczkach. W centrum miasta jest ładny deptak dający sporo uroku tej nadmorskiej miejscowości.

LOKALIZACJA:

Wyświetl większą mapę