Jako jedno z pierwszych miejsc do zwiedzenia wybraliśmy Sozopol. To jedno z najstarszych bułgarskich czarnomorskich miast jest położone stricte nad samym morzem w odległości ok. 60 km od Burgas. Pierwsze informacje o tym mieście pochodzą jeszcze z epoki brązu – świadczą o tym znalezione podczas badań archeologicznych liczne porcelanowe garnki, kamienie, narzędzia wykonane z kości. W zatoce sozopolskiej znaleziono liczne kotwice, co jest dowodem na fakt pływania statkami wodnymi w tamtym okresie.

Sozopol – skolonizowane przez Milezjan – zostało nazwane przez nich Antheia, po czym nazwa została ponownie zmieniona na Apollonia. Zasłynęła ona z olbrzymiego posągu Apollona dzisiejszego Calamisa. Został on przeniesiony do Rzymu. Miasto zyskało swoje znaczenie dzięki rozwijającemu się handlowi między innymi z miastami Starożytnej Grecji – Atenami, Miletem oraz z wyspami Rodos, Lesbos. Sozopol stał się bardzo szybko jednym z pierwszych miast chrześcijańskich i w 431 roku n.e. pojawił się już tam pierwszy biskup.

Obecnie gdy zwiedzamy Sozopol pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy są przepiękne i malownicze uliczki, spośród których wyrastają stare domy. Jest wąsko, ciasno, ale jednocześnie urokliwie. Sozopol morzem łączy skaliste urwisko, które dzięki licznym glonom nabiera przepięknego turkusowego koloru. Spokojnie możecie próbować wjeżdżać do samego centrum – możliwe, że tak jak i nam uda wam się znaleźć miejsce parkingowe. Co prawda za pieniążki, ale nie jest to jakiś wielki wydatek.

W starym Sozopolu jest prześlicznie, obowiązkowo należy napić się kawki lub piwka w jednej z nadbrzeżnych kafejek czy restauracji. Warty obejrzenia jest także port, w którym zobaczymy wiele malowniczych statków i łajb.

Plusem Sozopolu jest fakt, iż nie jest on tak skomercjalizowany jak Nessebar. Jednym słowem, przechodząc przez miasto człowiek jest w stanie czasem spojrzeć się w górę na stare i zabytkowe domki, a nie trzymać wzrok jedynie na wysokości sklepików z tandetnymi pamiątkami (choć nie tylko).

LOKALIZACJA:


Wyświetl większą mapę