Na terenie wybrzeża czarnomorskiego – w jego południowej części można przemieszczać się na wiele sposobów. Wszystko uzależnione jest od chęci, sił a także portfela.
Dwójka (pieszo):
Odległości nie są nie do pokonania (np. polecam spacer z Słonecznego Brzegu do Nessebaru), jednak czasami są znaczne – jak np. ze Sveti Vlas do Słonecznego. Można, ale nie zawsze jest to warte zachodu.
Ciuchcia
Kosztuje 3 leva za osobę dorosłą i jej trasa jest podzielona na kilka części, więc aby przejechać np. cały Słoneczny brzeg trzeba przesiąść się kilka razy i tym samym zapłacić tyle samo razy.
Karoca
Nie wiem ile kosztuje, ale z pewnością jest to najdroższa opcja podróżowania kojarzona z lansem i szpanerstwem;) Osobiście nie popieram i nie korzystam.
Taxi
Dobra alternatywa na przemieszczanie się w kilka osób zwłaszcza po nocnych eskapadach do klubów w centrum. Ceny w Słonecznym są dosyć wysokie (np. ok. 20-40leva za parę km na terenie SB), transfer z lotniska 60-100leva. Zawsze warto z góry ustalić cenę usługi (można się targować).
Komunikacja miejska (autobusy)
Najtańszy sposób, autobusy jeżdżą po wszystkich miejscowościach (Aheloy, Rawda, Pomorie, Burgas, Słoneczny, Nessebar). W autobusie nie trzeba kupować biletu kontroler sam podchodzi, pyta dokąd jedziesz i wydając odpowiedni bilet pobiera należność. Na terenie SB jeździ, (co ok. 15min) autobus numer 1, cena za kurs to 1 leva. Autobus zaczyna na pętli koło skrętu na Warnę (w SB) i kończy kurs w starym mieście Nessebar. Autobus ten jeździ do ok.12 w nocy także nawet późnym wieczorem można wrócić. Minusem jest to, że autokar lubi być przeładowany, a w środku może być bardzo gorąco i nieładnie pachnieć. Komunikacja łączy także Sveti Vlas, Elenite. Natomiast na dworcu autobusowym (centralna gara) można skorzystać z dalszych kursów np. do Warny, Starej Zagory czy Sofii.
Wypożyczenie auta
Wypożyczenie samochodu wiąże się z podpisaniem umowy, wpłaceniem kaucji zwrotnej (około 100 Euro). Koszt jest różny w zależności od standardu samochodu (np. klimatyzacja) i cenowo waha się od 25 Euro za dzień do nawet 50 Euro, przy czym im dłuższy okres wypożyczenia auta tym niższa cena. Auto należy oddać z pełnym bakiem. Przy większej liczbie osób i np. zaplanowanej wycieczce korzystnie jest właśnie wynająć auto zamiast męczyć się komunikacją miejską.
Rowery, skutery i inne pojazdy (wózki golfowe)
Jest także możliwość wypożyczenia takiego sprzętu, są skutery na prąd, na paliwo, wózki golfowe, riksze i rowery. Cenowo bywa różnie – od paru leva (rower) do kilkudziesięciu (skuter). Fajna sprawa na krótkie szaleństwo na deptaku. Osobiście osoby, które używają tego typu sprzętu nazywam ‘cichymi zabójcami’, ponieważ praktycznie nie słychać, kiedy się zbliżają.