Jak każdy kurort wakacyjny także Słoneczny Brzeg i inne bułgarskie miejscowości posiada wiele mniejszych lub większych zagrożeń. Nie chcę nikogo tutaj straszyć okropnym złodziejstwem czy czymkolwiek innym. Chciałbym najzwyczajniej uczulić Was na kilka rzeczy. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte, pomyśleć, a na pewno uniknie się nieprzyjemnych sytuacji.
warna-widok-1
Złodzieje/kieszonkowcy

W autobusach zdarzają się gangi kieszonkowców, a po plaży często chodzą „wyławiacze” różnych pozostawionych rzeczy. Niestety tłoku w autobusach uniknąć się nie da (chyba, że jeździmy taksówką – efekt podobny do ograbienia;)), nie należy wozić ze sobą cennych rzeczy ani wszystkich pieniędzy. Kieszonkowcy są coraz skuteczniejsi więc trzeba uważać. Na plaży nie zostawiać rzeczy bez opieki, wystarczy parę chwil i będzie po zabawie.

Ruch uliczny /Taxi

Niestety w Bułgarii, szczególnie w SB piesi, rowerzyści, osoby na skuterach nie są uczestnikami ruchu drogowego. Przede wszystkim należy przechodzić na miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej takich z sygnalizacją. Ale wszędzie i tak należy patrzeć się po kilka razy w jedną i drugą stronę. Nigdy nie wiadomo, kto i skąd nadjedzie. Na taksówkarzy także trzeba uważać – zapraszam do oddzielnego wątku.

Restauracje

Niestety zdarza się i w takim miejscu naciąć …tym razem na nieuczciwego kelnera lub politykę knajpy. Jakkolwiek zdarza się, że zamawiasz wg jednego menu a płacisz wg drugiego – oczywiście droższego. Można spotkać także niewyraźnie napisane ceny w menu – oczywiście przy płaceniu okazują się tymi wyższymi. Ostatnia „zasadzka” to dopisywanie „przypadkowo” do rachunku rzeczy lub ilości dań , których nie zamówiliśmy. Jak zwróci się uwagę to bezproblemowo pozwalają odjąć „dołożoną” pozycję od sumy. Są także wyjątki:) Można trafić również na kelnerów, którzy zwrócą ci uwagę jak zapłacisz banknotem Euro zamiast bułgarskim (są podobne).

Uliczni naciągacze

Najczęściej można spotkać kobiety z koszykami – rozdające owoce. Jak zjesz, sprzedawca nie odczepi się od Ciebie i będzie tak długo męczył aż zapłacisz i to o wiele wiele więcej niż normalnie w sklepie.

Wymiana waluty w Słonecznym Brzegu – oddzielny wątek