Warna (bułg. Варна) to największe miasto na północnym wybrzeżu Morza Czarnego. Ze swoimi 312 tyś. mieszkańców (są to dane z 2006) plasuje się na trzecim miejscu pod względem liczby ludności w całej Bułgarii (po stolicy i Płowdiwie). Polska do niedawna posiadała tam konsulat generalny, teraz niestety najbliższy znajduje się w Sofii (tj ambasada). Warna oferuje nam plażę jednak ze względu na bliskość portu nie należy ona do najczystszych i tym samym do sprzyjających kąpielom morskim.

LOKALIZACJA:

Wyświetl większą mapę

Miasto powstało około roku 580 p.n.e. jako grecka kolonia Odessos i było w swoim najlepszym okresie handlową potęgą. Warna była potem we władaniu Imperium Rzymskiego a następnie Bizancjum, kiedy to w 1391 roku została zdobyta przez Turków. Obecnie Warna jest bardzo ważnym ośrodkiem kulturowym, przemysłowym i naukowym i z tego względu może konkurować z największymi miastami Bułgarii. W 1444 roku pod Warną odbyła się wielka bitwa wojsk węgierskich, którymi dowodził Władysław Warneńczyk z wojskami tureckimi, i w której to ów król polsko-węgierski stracił życie i tym samym oddał miasto we władanie Turcji. W 1878 roku miasto wróciło do rąk Bułgarii.

Miejsc wartych zobaczenia jest w Warnie mnóstwo. Park Nadmorski, do którego prowadzi coś w rodzaju deptaka. Nieopodal parku jest Muzeum Marynarki Wojennej gdzie eksponatem jest m.in. stary turecki krążownik trzymany jako trofeum z jednej z bitew morskich. Sezonowym warneńskim hitem jest otwarte delfinarium reklamowane jako jedyne na Bałkanach. Delfinarium przyciąga głównie dzieci, więc podczas wypoczynku nad Morzem Czarnym z dziećmi jest to pozycja obowiązkowa. Pokazy odbywają się kilka razy dziennie i trwają około 45 minut. W mieście znajdują się także dwa planetaria i obserwatorium astronomiczne (jedno z nich mieści się w parku nadmorskim drugie przy ulicy Wasił Drumew 73). W  Warnie znajdziemy także ruiny rzymskich term, operę, liczne muzea, mauzoleum Władysława Warneńczyka oraz oczywiści słynna Katedralną Cerkiew Zaśnięcia Bożego mieszczącą się w centrum. Oprócz tego, miasto każdego roku  funduje swoim mieszkańcom oraz przybywającym turystom masę różnego rodzaju festynów, festiwali, przeglądów i koncertów.

Miasto warte zobaczenia, ze Słonecznego Brzegu jeżdżą tam autobusy z dworca głównego w cenie ok. 10 leva za osobę. Po drodze, za miejscowością Bania, możemy także spróbować mleka od bawolicy – niestety trzeba się tam zatrzymać, więc jest to propozycja dla osób podróżujących autem.