Republika Bułgarii – właśnie ze względu na korzystne i sprzyjające warunki pogodowe jest wybierana jako cel podróży turystycznych. Jest wręcz idealnym miejscem oferującym to, czego pożąda każdy turysta – wysokie temperatury powietrza, wody oraz długi czas nasłonecznienia, co powoduje, że sezon w Bułgarii trwa praktycznie od przełomu maja/czerwca do września (do października sezon trwa dla Anglików, dla których o tej porze jest nadal ciepło).
Bułgarskie wybrzeże ma długość ok. 380 kilometrów, z czego na piaszczyste plaże przypada około 130 km. Na całej tej długości zlokalizowane są kurorty i małe miejscowości, w których możemy korzystać z dobrodziejstwa bułgarskiego morza i z przepięknych, złocistych plaż. Stąd też nazwy nadmorskich miejscowości jak Złote Piaski, Słoneczny Brzeg.
Ze względu na brak pływów Morze Czarne oferuje wysokie średnie temperatury wody sięgające ok. 24 stopni Celsjusza w okresie od czerwca do września. Dzięki tak wysokim temperaturom morza czarnomorski klimat ma zbawienny wpływ na całe wybrzeże. Średnie temperatury powietrza wahają się od 23 do 26 stopni dając tym samym idealne warunki dla odpoczywania. Dzięki przyjemnemu wiaterkowi można opalać nie czując gorąca. Czasami jednak jest to niebezpieczne ze względu na to ze przyjeżdżający turyści chcą od razu się opalić i nie znają umiaru, także o poparzenie nie trudno. Jednak w cieniu momentami może być dość chłodno, szczególnie jak wieje mocny wiatr. Dodatkowo, jeżeli w pokojach obecna jest klimatyzacja ( co jest już bardzo powszechne), zmiany temperatur powodują liczne zachorowania. Także, miesiące czerwiec, lipiec i sierpień są naprawdę gorące, przy początku września można odczuć – szczególnie wieczorami – że temperatura już sukcesywnie spada.
Czasami, szczególnie pod koniec sezonu – we wrześniu zdarzają się opady deszczu,ale są to sporadyczne historie.
W każdym bądź razie czarnomorski klimat dla polskiego turysty jest iście zbawienny. Nie trzeba obawiać się już czy pogoda będzie dobra i czy nie skostnieję w morzu. Skostnieć co najwyżej można w przyhotelowych basenach, które wbrew oczekiwaniom turystów nie są podgrzewane (sic!).

Poniżej kilka stron z prognozami pogody, średnimi temperaturami itp

http://www.meteoprog.pl/pl/catalog/Bulgaria/
http://www.invia.pl/bulgaria/pogoda/
http://www.odyssei.com/pl/weather/bulgaria.php