Wielkie Tyrnowo (ok. 200km od Słonecznego Brzegu) to pozycja wręcz obowiązkowa na turystycznym szlaku każdego, kto będąc w Bułgarii chce zobaczyć cos więcej niż tylko złociste plaże. Wielki Tyrnowo zlokalizowane jest na wzgórzu Carewiec, gdzie liczne cerkwie i domy przepięknie wręcz wyrastają z tego wzgórza. Przez miasto przepływa rzeka Jantar tłocząc życie w ten górzysto-skalisty krajobraz pod postacią bogatego zalesienia.

LOKALIZACJA:


Wyświetl większą mapę
Najstarsze informacje na temat istnienia miasta pochodzą aż z epoki brązu. Okres świetności tej miejscowości zamieszkałej przez ludność tracką przypada na okres od VI do I wieku p.n.e. Potem miasto było we władaniu cesarstwa rzymskiego, następnie Bizancjum, kiedy to było główną twierdzą wyznaczającą północną granicę. W X wieku n.e. miasto było już dość mocno zaludnione przez Słowian i Protobułgarów, a w XIII wieku miasto zyskało rangę ważnego i liczącego się ośrodka handlowego, wielonarodowościowego. Rozwój miasta został brutalnie stłumiony przez niewolę turecką, z której próbowano się uwolnić podczas kilku powstań. Po odzyskaniu niepodległości w 1879 roku w Tyrnowie uchwalono konstytucję, do dziś uważaną za najbardziej liberalną na Starym kontynencie. W 1908 roku oficjalnie ogłoszono pełną niepodległość Bułgarii.


Miasto oferuje masę cerkwi, odrodzeniowych domów wyrastających ze wzgórza i wiele innych atrakcji, a do najważniejszych należą pozostałości Carskiego Pałacu, który kiedyś był twierdzą. Dla turystów organizowane są pokazy świetlne, kiedy to wieczorami całe wzgórze tonie w kolorowych światłach. Tyrnowo z pewnością zachwyci każdego turystę oferując wiele godzin zwiedzania i spacerowania. Zdecydowanie jeden dzień (który ja poświęciłem) to za mało na sensowne zagłębienie się w tematykę miasta. Doradzam pozostanie na chociażby dwa, trzy dni na miejscu. W centrum i w licznych wąskich uliczkach znajdziecie z pewnością interesującą opcję noclegu (jest także schronisko młodzieżowe).